On-line seznamky – psychologie seznamování a vědecký pohled na ně

psychologie chování na on-line seznamkáchOn-line seznamky slibují, že to není žádná věda, aby jste potkali lásku svého života. Poskytují dokonce i poradny svým uživatelům. Kde poskytují  poradenství v oblasti randění, vztahů, a natrénují s vámi i desítky rozhovorů. Ačkoli oblast on-line randění a seznamování přitahuje miliony zákazníků a miliardy dolarů, vědecký výzkum ukazuje, že nemůže vždy splnit dané sliby.

Je poměrně dosti přirozené, že se on-line seznamky rozvíjejí a vyvíjejí v průběhu posledních dvou desetiletí. Růst vlivu sociálních médií povzbuzuje internetové spojení s lidmi, které známe a přivádí nás k myšlence najít si takto člověka, kterého bychom mohli milovat. V práci máme nabitý program, naše pracovní místa požadují, abychom cestovali nebo se přestěhovali do jiného města, a v důsledku toho nemáme luxus spoléhat se na nalezení partnera prostřednictvím spojení s rodinou nebo přáteli. On-line seznamovací stránky nám tedy pomáhají zaplnit mezeru, která vzniká díky našim rušným životům.

Jak fungují seznamovací dotazníky u on-line seznamek

On-line seznamovací služby jsou nejen pohodlné, ale mají také zřejmou výhodu použití systematických metod pro spárování nás s partnerem na celý život. Jejich diagnostické testy, jak se zdá, na základě zadání základní podstaty naší osobnosti, zajistí, že budeme spárováni s jednou osobou na světě, jejíž základní esencí bude rezonovat s naší. Proto bychom prý měli vyplňovat ty superdlouhé dotazníky při registraci poctivě. Seznamky nám také slibují, že zlepší naše šance tím, že má přístup k velkému množství potenciálních romantických partnerů; více, než bychom si kdy mohli potkat na vlastní pěst.

Dvě největší seznamky využívající tzv. matching (hledání ideálního partnera za pomocí psychology sestavených dotazníků) jsou eDarling a Elite Date

Chcete-li zjistit, jak nejlépe využít on-line služby, musíme nejprve zkoumat své silné a slabé stránky. V globálu jsou kritizovány tři hlavní oblasti, v nichž on-line seznamky tvrdí, že jsou lepší než off-line, nebo-li staromódní, způsob setkávání s lidmi osobně. Tyto oblasti jsou:

 1. Přístup k příležitosti setkat více lidí, než byste mohli, kdy potkat osobně
 2. Komunikace- nabízí více způsobů, jak se spojit s lidmi v on-line prostředí
 3. Matching- použití matematických vzorců (algoritmu), aby Vám pomohli se  spárovat s partnerem

Pojďme prozkoumat každou z těchto oblastí podrobněji. Takže první námitka, nepodívali bychom se do míst, jako jsou sociální sítě (například Facebook) nebo on-line videohry (například World of Warcraft nebo Sims). Na druhou stranu, když sedíme u počítače nepodíváme se třeba na diskotéku nebo ples, kde bychom se mohli s někým seznámit.

Přístup

Mít příležitost prozkoumat profily stovky, ne-li tisíce, možných shod je určitě výhoda, že jo? Bohužel, pokud jde o on-line seznamování, není bezpečnost v číslech. Vzhledem k tomu, že nepotkáváte skutečné lidi, ale namísto toho zkoumá jejich profily, nedochází k procesu „dávat-a-brát“, ke kterému dochází, když se lidé spolu setkávají a mluví spolu poprvé.

Tyto rozhodovací procesy, které používáme, když zkoumáme on-line profily jsou také odlišné než ty, které budeme následně používat v situacích reálného života. Když listujeme těmito profily nepozastavujeme se nad nimi tak, jako bychom se setkali s pravou osobou. Některé aspekty (zejména vzhled) na nás mohou zapůsobit tak, že prostě klikneme na tlačítko další, přitom může jít o upravenou fotografii ve photoshopu nebo naopak o nepříliš povedenou fotku). Když se rozhodnete s někým navázat komunikaci, můžete být špatně informováni. Tyto rozhodnutí bývají mezi psychology označována jako „líná, špatně informovaná rozhodnutí“, protože jste jej činili výběrem z takové velké skupiny potenciálních shod. Způsob myšlení, který se v nás tak vyvíjí může také způsobit, že si člověk vymyslí romantického partnera, ne jako člověka se vším, co k lidem patří včetně chyb. Ale spíše jako někoho, kdo je snadno zaměnitelný s někým jiným. V důsledku tohoto může být méně pravděpodobné, abychom přilnuli k lidem, se kterými se setkáme, protože si říkáme, že venku jsou stovky dalších.

Navíc bychom se měli postavit proti falešné víře, že se k nám někdo dokonale hodí tam v tom on-line vesmíru. Pokud se budeme držet falešného přesvědčení, že budete musíme hledat dál, dokud nenajdete tu spřízněnou duši, můžete prostě minout někoho, s kým byste mohli prožít krásný a spokojený život.

Sdělení

Protože uživatelé se mohou zapojit do rozsáhlé on-line komunikace (nazývané „Počítačem zprostředkované komunikace“ nebo CMC – v angličtině), před setkáním, mohou dojmy, které mohou nebo nemusí odpovídat těm, které si nakonec jedinec udělá, když vidí skutečnou osobu. Když jejich očekávání neodpovídají realitě, jsou pak ještě více zklamaní než by byli, kdyby se setkali s danou osobu dříve než si utvořili určitý vztah. Tento proces je umocněn tím, že převládají tendence, kdy lidé maskují své nedostatky buď ohýbáním pravdy, nebo přímou lžou o svém věku, jejich práci, jejich pozadí, nebo dokonce jejich stavu. Když potkáte někoho osobně, vidíte neverbální náznaky, stejně jako skutečné vlastnosti osoby, přímo před vámi, takže si můžete udělat svůj vlastní úsudek (vibrace, jak to bylo). Že člověk může lhát o některé důležité skutečnosti, jako je manželství, ale alespoň máte dostatek dat před vámi, na jejichž základě můžete utvořit nějaké rozhodnutí.

Vhodnost

On-line seznamky jsou hrdé a zakládají na svých ne příliš rozvinutých, složitých vzorcích nebo algoritmů, které vás diagnostikují a pak aplikují tuto diagnózu, aby vám pomohli najít perfektní shodu na základě jednoznačných předpokladů, jaký by měl být Váš ideální romantický partner. Nicméně, i když by mohly přejít přes jejich tvrzení (což budu zkoumat za minutu), a zamyslíme-li se nad logikou tohoto procesu. Informace, které o sobě poskytujeme a jak se popisujeme, jako kdo jsme dnes přeci nemusí mít přesné dočinění s tím, kým budeme za 10 nebo 20 let. Lidé se vyvíjejí a mění nesčetnými způsoby,  v průběhu celého života, v reakci na změny uvnitř sebe v čase a změny v jejich životních podmínkách. Neexistuje žádný způsob, že by on-line osobnostní test mohl předpovědět, jak se vy nebo vaši potenciální partneři, budou měnit v průběhu času. Totéž lze říci o off-line shodování stejně, ale problém je v tom, co on-line stránky tvrdí, že jsou schopni dělat .Žádné on-line osobnostní testy nemohou předpovědět s jakoukoliv větší jistotou, jak člověk bude reagovat na životní stresy než a v reálném životě, to není o moc lepší. Alespoň když se mluví s osobou v reálném čase, může se vaše konverzace stočit vás do míst, která vám mohla poskytnout s příslušné údaje o tom, jak se budou přizpůsobovat budoucím namáhání.

Nyní se podívejme na psychologii zda nároky vyhovují naším podmínkám. To je místo, kde nacházíme nejkřiklavější nedostatky. Důkazy prostě nemohou zálohovat tvrzení, že prediktivní formule těchto stránky se rozvinuly a jsou tedy naprosto platné účinné. Mezi mnoha problémy, psychologové konstatují, je skutečnost, že on-line testy osobnosti nemusí nutně proniknout do klíčových faktorů, které by mohly předpovídat, kdo a jak se bude chovat jako zamilovaný, a kdo do koho zůstane zamilovaný. Některé testy osobnosti jsou zvláště předmětem takzvaného “ Barnumova efektu „, což znamená, že poskytují takový obecný závěr, že by mohly platit pro každého. Také nevíme, který rysy z osobnosti jedince mají nejlepší shodu s rysy jedince jiného. Ačkoli na základě osobnostní podobnost je více pravděpodobné, že by se dal předpovídat stabilnější vztah než u komplementarity (tj. obecná myšlenka, že se protiklady se přitahují), Otázkou je, podobnost v čem? V kterém bodě. Existuje mnoho typů podobnosti, sahající od geografické promixity do politických názorů, na skóre zápasu, nebo na ukazatel, zda jsme introverti či extroverti.

Podobnost je také překvapivě obtížné definovat matematicky. Podobnost znamená, že je nulový rozdíl mezi vámi a druhou osobu na zkušebním skóre? Nebo to znamená, že váš profil úzce mapuje na profil jiné osoby? K dispozici je také skutečná podobnost a vnímané podobnosti. Pokud máte rádi někoho jiného, může se předpokládat, že osoba je vám velmi podobný. Manželské partnery, kteří mají velmi intimní předpokládat větší podobnosti před ostatními, než objektivní osobnostní skóre mohlo by ospravedlnit, řadu rozvodů. V podstatě stejným způsobem, když se vytvoří příznivý dojem někoho koho  potkáte poprvé, můžete také vidět podobnosti, které by se neukázaly na objektivním testu.V on-line seznamování, nemáte šanci, abyste mohli alespoň věřit, že daná osoba se s vámi bude na něčem shodovat, protože spoustu odpovědí již znáte z dotazníků.

Tím, že lidem mají šanci najít štěstí ve vztahu takovým způsobem, když to nemohou udělat na základě reálných interakcí, on-line randění může pomoci lidem najít partnery efektivním způsobem. Aby co nejlépe využily výhod, které nabízí tyto stránky mohou nabídnout, je třeba ke všemu přistupovat s opatrností.

Sečteno a podtrženo: Osm způsobů, jak vytvořit on-line seznamovací profil, který bude pracovat pro vás

 1. Nastavte své priority pro on-line partnery. Mají na mysli své vlastní kritéria pro to, co hledáte v partnerovi vy, a ne ty, které se hodí ostatním uživatelům. To znamená, že byste se měli zamyslet ještě zavčasu, jakých nejdůležitějších vlastností, si ceníte u lidí. To vám pomůže zúžit potenciální spektrum.
 2. Použijte web, který vyhovuje nejvíce vaši vlastním zájmům. Podle bodu # 1, vyberte web, který maximalizuje šance na nalezení typu člověka, kterého hledáte. Velké weby slibují další možné šance, ale proto, že jsou natolik obecné budete mít menší šanci najít někoho, kdo sdílí vlastnosti, které si ceníte.
 3. Nenahrazujte on-line komunikaci za skutečné věci. Pokuste se i o setkání a nejen video konverzaci s potenciálním partnerem poměrně brzy v seznamovacím procesu, pokud možno ještě předtím, než si utvoříte nepřesný náhled na člověka.
 4. Buďte realističtí. Lidé, kteří věří, že dokonalá „spřízněná duše“ je tam někde venku. Mohou přehlédnout dokonalou či rozumnou shodu, a tak zabránit tomu, aby to člověk prostě zkusil.
 5. Nepředpokládejte, že testy osobnosti jsou ideální. Vzhledem k tomu, že odpovídající algoritmus stále nedokáže vyhodnotit data tak, jak bychom to udělali v běžném prostředí. Je zapotřebí mít otevřenou mysl k někomu, kdo třeba nepasoval do Vašich požadavků, ale jinak může mít potencionální vztah vynikající vyhlídky.
 6. Dejte si pozor na on-line lháře. Poslouchejte své dobré instinkty, pokud odpovědi člověk dává v on-line komunikace se zdají být mimo. 
 7. Nedovolte, aby negativní výsledek ovlivnil vaše sebevědomí . Je to zklamání, když se nadějný on-line vztah rozpadne, ale tento výsledek více či méně přijít musel .Pokud se vám to stane opakovaně tak je vhodné to konzultovat s důvěryhodným přítelem nebo poradcem a zjistit, kde byste mohli dělat nějaké opravitelné chyby.
 8. Napište svůj vlastní profil pravdivě, jasně, a to pokud možno unikátně. Ujistěte se, že jste nalezli člověka, se kterým jste kompatibilní a ujistěte se, že jej můžete najít. 

On-line seznamování není samo o sobě, špatná věc. Stejně jako všechny sociální média, abychom získali, co nejvíce z tohoto procesu stačí třeba dbát na opatrnost, zdravý rozum, a dokonce i někdy na psychologii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..